Polski Psycholog w UK - blog - Praca i Nauka z dziećmi podczas izolacji
Co możesz zrobić z DZIEĆMI, PRACĄ I NAUKĄ, kiedy jesteś w domu podczas izolacji?

Oto 6 ważnych kroków, które pomogły mi i osobom, z którymi pracuję jako psycholog, coach i psychoterapeuta, mieszkający obecnie w Anglii.

🙏1. Wdzięczność.

Najważniejsza życiowa lekcja (moim zdaniem) jaką możesz dać teraz dzieciom to nauka postawy wdzięczności. Pokaż dzieciom jak radzić sobie w sytuacji stresu i niepewności. Niezależnie od tego, czego nie możecie teraz robić – doceniaj, to co nadal jest dostępne. Pokaż dzieciom, że można użyć kreatywności i zrobić użytek z tego, co masz, zamiast narzekać na to, czego nie ma..

⏰2. Ustal plan dnia. (Robiąc go włącz w to całą rodzinę. Negocjujcie – plan odpowiedni dla Wszystkich).

Plan pomoże Tobie i dzieciom w motywacji do zajęć. Pomaga wytworzyć dobre nawyki. Zmniejszy poczucie chaosu i wprowadzi przewidywalność.
Zorganizuj przestrzeń do nauki i pracy, oraz oddzielne miejsce do zabawy. Ustal czas na naukę, na pracę, zabawę, spacer itp.

🏃‍♀️3. Koniecznie zaplanuj czas na wspólne ćwiczenia.

Ruch pomaga odreagować stres, poprawia nastrój oraz pomaga skoncentrować się na pracy i nauce. (Na youtube znajdziesz pomysły na rodzinne ćwiczenia).

👍4. Zweryfikuj i urealnij oczekiwania.

Bądź elastyczny. Być może nie uda się zrealizować teraz całego planu nauczania, ale (ja wierzę w to, że) obok nauki i pracy są teraz jeszcze także inne ważne sprawy takie jak: wasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

💞5. Zachęć dzieci do nauki przez zabawę.

Zaplanuj wspólne gry. Róbcie coś, co sprawa Wam przyjemność. Nie zmuszaj dzieci krzykiem i groźbami. Za wykonane zadania, możesz nagrodzić je zrobieniem czegoś, co sprawia im przyjemność – na co będą czekać.

👊6. Szukaj wsparcia.

Rozmawiaj z innymi rodzicami, w podobnej sytuacji. Wymieniaj się pomysłami. Pamiętaj, że nie jesteś sam. 💖

Jeżeli chcesz obejrzeć całe nagranie, w którym omawiam poszczególne punkty, kliknij TERAZ w link poniżej.